Реал Мадрид ја зголеми предноста во однос на Барселона на врвот на табелата во Ла Лига откако го совлада Гетафе со 1:0.

Единствениот гол на мечот го постигна Серхио Рамос од пенал во 79 минута откако Карвахал беше фаулиран.

Без Еден Азар во тимот кој доби одмор, Зидан успеа некако да го изменаџира наттпреварот и да дојде до важниот триумф.

Standings provided by SofaScore LiveScore