Манчестер Сити ја прегази Астон Вила со 6-1, доминација и голеада на средбата на која Агуеро блескаше со хет-трик на мечот, Марез постигна два погодоци.

Сити немаше никакви проблеми на оваа средба на која Марез ги постигна првите два гола во 18 и 24 минута.

Следуваа голови на Агуеро и тоа три, Жезус постигна еден. За Астон Вила голот го постигна Ел Гази кога намали на 1-6.

Сити со оваа победа има 47 бода на втората позиција на табелата.