Реал Мадрид се намачи на гостувањето кај Бетис, запиша победа со 3-2, но домашните пропуштија шанса да ги изненадат „кралевите“.

Екипата од Мадрид поведе со голот на Валверде в о14 минута.

Следуваше одгвор на Бетис, со два гола домашните прават пресврт, Манди и Карваљо погодија во 35 и 37 минута и го реализираа првото полувреме во своја корист.

„Кралевите“ не се откажаа, стигнаа до победа со пресврт, Емерсон постигна автогол, победата на Реал Мадрид ја донесе Рамос од пенал во 82 минута.