Реал Мадрид ја оствари 12 овосезонска победа во Ла Лига откако славеше на гостувањето кај Алавес во 20 коло.

Бензема постигна два гола за „Кралевите“, Каземиро и Азар по еден. Ова за Белгиецот беше прв гол по оној на крајот од ноевмри за Реал Мадрид.

Во следното коло Реал Мадрид ги пречекува Енис Барди и Леванте.