Реал Мадрид  за сума од 45 милиони евра од Сантош го откупи младиот , 18 годишен  Родриго Силва де Гоис, според најавите од  „кралскиот“ клуб, тинејџерот утре и официјално ќе им биде претставен на навивачите.

Родриго Силва де Гоис игра на позицијата лево крило,  може да биде  и напаѓач, во јануари наполни 18 години и би требало да биде „новиот Нејмар“ според сите очекувања во Реал. За Сантош одигра 49 натпревари и постигна 9 голови.