Реал Мадрид загуби од Кадиз 0-1, на домашен терен,  ова беше прв пораз на „карелевите“ по 7 август годинава.

На натпреварот од 6. коло во Ла лига, Реал за прв пат загуби по 20 натпревари во низа, Кадиз по 14 години се врати во шпанската елитна дивизија и го порази Реал Мадирд.

Единствениот гол е дело на Лозано по 16 минути игра, победа за Кадиз, шок за Реал во Ла Лига а за Кадиз ова беше трета победа.