Во првите два натпревари во шпанската Ла Лига, Реал Сосиедад и Бетис, како гости, остварија триумфи против Гранада, односно Осасуна.

Екипата од Баскија дојде до триумфот со резултат 3: 2 (0:1) по пресврт и гол во самата завршница.

Гранада поведе во 9 -та минута и резултатот 1: 0 беше во сила до 52. минута кога Елустондо за првпат го израмни резултатот.

Само осум минути подоцна, Мерино за првпат му донесе водство на Сосиедад, но по 10 минути беше досуден пенал за домашниот тим, кој ја претвори Мила во 2: 2.

Се чинеше дека резултатот ќе го заврши натпреварот, но Елустондо во 82. минута го постигна својот втор гол на натпреварот и зеде поени за гостите.

Во вториот натпревар од истиот термин, Бетис ја совлада Осасуна во Памплона со резултат 3: 1 (1: 1).