Фудбалерите на Реал Сосиедад се вратија на првото место на табелата во Ла Лига откако славе на гостувањето кај Бетис со 3:0 во 6 коло.

Порту, Ојарзабал и Јанузај беа стрелци на головите за победничкиот тим кој поради подобрата гол разлика е на лидерската позиција пред Виљареал кој денеска ја победи Валенсија.