Фудбалерите на Милан со сериозна предност заминаа на пауза откако Анте Ребиќ и Златан Ибрахимовиќ успеаа да го совладаат Даниеле Падели во првото полувреме во дербито на 23 коло во Серија А.

Анте Ребиќ реализираше по асистенцијата на Ибрахимовиќ во 40 минута .

За вториот гол, асистент беше Кеси во првата минута од судиското продолжение, реализираше Ибрахимовиќ.