Фудбалерот со рекорд во Премиер лигата како единствен кој постигна барем по еден гол на 11 натпревари по ред, Џејмс Варди ја искористи единствената шанта за Лестер во првото полувреме против Шефилд Јунајтед за водство на неговиот тим од 1:0.

Ова беше единствениот удар во рамките на голот на Хендерсон по кој поранешниот првак во Премиер лигата има минимална предност по првото полувреме.