Фудбалерите на Рен продолжија со одличната игра во првата половина од полусезоната во Лига 1 откако славеа против Сент Етјен со 5:0.

Репрезентативецот на Хрватска, Мајер имаше три асиснтеции а Терие постигна хет-трик во голови.