Фиорентина загуби од Лацио со 2-1 во Фиренца, последен натпревар од неделната програма во 9 коло, покрај тоа што го загуби натпреварот најверојатно неколку натпревари ќе биде без искусниот Франк Рибери кој се обиде да се пресмета со еден од судиите.

Инцидентот го забележаа камерите по завршувањето на натпреварот, Рибери го турна линискиот судијата,извесно е дека го очекува жестока казна со оглед на фактот дека во тунелот заработи црвен картон.