Евертон на Карло Анчелоти запиша победа  против Кристал Палас со 3-1, убав гол од контра постигна Ричарлисон.

Домашните поведоа со голот на Бернард во 18 минута од средбата.

Гостите израмнија со голот на Бентеке во 51 минута, слабо реагираше голманот на Евертон

На  2-1 зголеми Ричарлисон, го претрча целиот терен, покрај половина одбрана на Кристал Палас го совлада голманот на гостите во 59 минута.

Конечните 3-1 Карвет Левин на две минути до крајот.  Евертон е во серија на пет натпревари без пораз, запиша три победи, два пати одигра нерешено.