Фудбалерите на Специја заслужија да се пласираат во ¼ финалето од Купот на Италија откако ја соовладаа Рома со 4:2 по продолженијата на „Олимпико“.

По регуларните 90 минут беше 2:2 иако Специја на полувреме водеше со 2:0.

Во продолженијата Рома остана без Манчини и Лопез по што Верде во 107 минута повторо ја донесе Специја во водство овојпат од 3:2 а конечните 4:2 беа дело на Сапонара во 119 минута.