Македонскиот репрезентативец, Стефан Ристовски игра од првата минута кај Спортинг против Башахшехир од Турција во Европа лигата.

Спортинг води со 2-0 по првиот дел, Ристовски асистираше за вториот гол кој го постигна Спорар во 44 минута, првиот за тимот од Португалија го постигна Коатес.