Рома  и Реал Мадрид одиграа добар натпревар со четири гола, немаше победник, средбата заврши со 2-2 по пенал серијата победи „волчицата“, Герет Бејл имаше нова улога во тимот на „кралевите“.

Бејл играше како напаѓач и одлично го одигра овој меч кој е прв за него по приклучувањето на екипата како стартер во подготвките.

Лука Модриќ асистираше, Марсело погоди за водство на Реал по 16 минути игра. Пероти израмни во 34 минута за Рома.

Уште два гола во првото полувреме, Касемиро носи предност за „кралевите“ во 39 минута, само 60 секенди подоцна, Џеко ги постави конечните 2-2 во Рим.

На крајот се шутираа пенали, победи екипата на Рома.