Дербито на 2 коло во Серија А по првите 45 минути донесе три гола. Рома води против Јувентус со 2:1.

„Римската Волчица“ го слави Веретут кој постигна два гола во 31 Минута од пенал и во 45 минута, за Јувентус единствениот гол во првото полувреме го постигна Кристијано Роналдо од пенал во 43 минута.