Рома запиша важна победа во борбата за излез во Лигата на шампионите, го победи тимот на Болоња, минимално а решавачки беше голот на Борха Мајорал.

Во Рим на „Олимпико“ без изненадување, Мајорал погоди за три бода на „волчицата“, запиша гол во 44 минута од првиот дел за три бода на Рома.

Рома со новите три бода останува во игра за четвртото место на кое во моетов е екипата на Наполи со пет бода предност.