Рома и Јувентус одиграа 2:2 во дербито на 2 коло од Серија А. „Римската Волчица“ имаше голема шанса за триумф и три бода, но не успеа да ја искористи предноста по исклучувањето на Рабио во 62 минута.

Веретут постигна два гола за Рома во првоит дел, Роналдо беше стрелецот на голот за гостите од пенал во 44 минута.

Конечните 2:2, Португалецот ги постави во 69 минута по додавањето на Данило.