Фудбалерите на Рома по елиминацијата во Лига Европа покажаа квалитетна и офанзивна игра против Кротоне во Серија А, остварувајќи победа од 5:0.

Мајорал и Пелегрини постигнаа по два гола, петиот гол беше дело на Михтарјан.

Со оваа победа рома се врати на седмото место кое води во квалификациите за Лига Европа.

Standings provided by SofaScore LiveScore