Њујорк Сити ремизираше со Торонто (1:1) во дербито на 30 коло од МЛС лигата.

Лидерот во Источната конференција ја продолжи низата без пораз а натпреварот на  стадионот „Јенки“ го одбележи голот од прекин на Романецот Митрита во 6 минута.

Гостите израмнија со голот од пенал на Позуело во 40 минута а истиот играч не реализираше од белата точа за пресврт во 77 минута.