Романија  и одржа фудбалска лекција на Англија на Европското првенство за играчи до 21 година, со овој пораз надежите  на Англија  се пакуваат  и враќаат дома.

Романија славеше против Англија 4-2, сите голови постигнати во второто полувреме кое донесе интересен  и возбудлив фудбал .Головите за Романија ги постигнаа, Пушкаш, Хаџи и Коман, за „гордиот албион“ головите се дело на Греј и Абрахам.