Вејн Руни по седум натпревари против Манчестер Јунајтед остана без постигнат гол во дуелите со неговиот поранешен тим.

Убава две шанси имаше Руни во 18 минута и во 91 минута во пресметката на Дерби и Јунајтед во осминафиналето од ФА Купот но Серхио Ромеро во последен момент успеа да го спречи поранешниот репрезенатаивец на Англија да се израдува на гол против екипата во која уживаше во светска слава.