Португалецот Кристијано Роналдо е прогласен за најдобар играч во Серија А за сезоната 2018/19. Гала церемонијата се одржа во Милано.

Роналдо со најмногу гласови ги победи Кваљарела и Запата. Пјаниќ е прогласен за најдобар играч од средниот ред, Кансело, Кјелини, Кулибали и Коларов се најдобрите играчи од одбраната.

Голманот на Интер Самир Хандановиќ е прогласен за најдобар во калчото.