Во Премиер лигата петто коло викендов, Јунајтед му гостува на Вест Хем, по првиот дел резултатот е 1-1.

Вест Хем поведе со голот на Бенрама во 30 минута, но радоста на домашните траеше само 5 минути, Роналдо се запиша во листата на стрелците за 1-1 по првиот дел.

За Роналдо ова е четврти гол, во сите конкуренции, трет во Премиерлигата: