Јувентус го скрши отпорот на Кротоне во финишот на првиот дел, шампионот на Италија доминира, победата не е доведена во прашање, Роналдо два пати се запиша во листата на стрелците.

Португалецот повторно со „небесен“ скок постигна два гола со глава, првиот во 38 а вториот во 46 минута од средбата.