Кристијано Роналдо го постигна 21 гол сезонава во мечот против Спал на кој Јувентус има минимална предност на полувреме.

Овој гол има посебно значење, ако се знае дека за Портгалецот ова е 1000-ти меч во богатата професионална кариера.