Арсенал со 2-0 го победи Вулверхемптон на гости, со овие три бода се доближи до позицијата која води во Лигата на шампионите.

Првиот гол е дело на Бакајо Сака, погоди пред крајот на првиот дел во 43 минута.

Конечните 2-0 ги постави Лаказет во 86 минута за важни три бода на „топџиите“.

Арсенал на табелата има 49 бода, три помалку од Вулверхемтон кој со 52 бода е на 6 позиција на табелата.