Головите на Рапино и на Лавел беа доволни за САД да ја победи Холандија и со ова да ја обрани титулата на Мундијалот во Франција.

Фудбалерките предводени од Елистотално доминираа во големото финале кое се играше на „Паркот на Принцовите“ во Лион.

Со ова фудбалерките на САД дојдоа до четвратата титула од мундијалите во последните 30 години. Бронзениот медал на СП го освои Шведска по победата над Англија од 2:1.