Актулениот освојувач на Лигата на шампионите ќе остане единствениот тим по 3 кола во Премиер лигата со максимален учинок.

Ливерпул без поголеми проблеми салавеше во големото дерби против Арсенал со 3:1 а креатор на оваа победа на „црвените“ беше Мохамед Салах со два гола.

Матип го отвори резултатот и му донесе водство на домаќинот а Тореира ги постави конечните 3:1 во 85 минута.