Сампдорија со пресврт го победи Удинезе во Џенова со 2-1, гостите поведоа па потоа примија два гола, Илија Несторовски влезе во игра во финишот на средбата, доби десет минути за игра.

Удинезе поведе со голот на  Де Паул во 55 минута. Следуваше пресврт на Сампдорија, со головите на Кандрева и Торегроса стигнаа до триумф кој е  седми за нив сезонава. Удинезе има девет порази, на последните седум меча тимот на нашиот Нестровски не знае за победа а има дури четири порази.