Борусија Дортмунд го демолира Падерборн на гости со 6-1, сите шест гола „милионерите“ ги постигнаа во вториот дел, хет-трик постигна Санчо.

Серијата на голови ја отвори Торген Азар во 54 минута, до крајот Борусија Дортмунд постигна уште пет гола, Џејдон Санчо реализираше три, по еден  Хакими и Шмелцер.

Со оваа победа Дортмунд се зацврсти на втората позиција, лидер е Баерн Минхен со седум бода предност.