Лион запиша голема и важна победа на гости кај Монако со 3-2, со ова го откажа домаќинот од трката за титулата во Лига 1, а остана во игра за излез во Лигата на шампионите.

Натпреварот беше тензичен, судијата покажа пет црвени картони, три за инцидентот кој се прераскажува во Франција, ова како да е „селски фудбал“.