Фудбалерите на Селта Виго очигледно се мотивираат само кога играат против екипи кои се од врвот на шпанскиот фудбал.

По она реми со Барселона, па убедлиовот пораз од Мајорка и нерешениот резултат против Бетис, Селта повторно освои голем бод, овојпат против Атлетико Мадрид.

Натпреварот заврши 1:1, „Јорганџиите“ поведоа преку Мората во 1 минута а домаќинот израмни со голот на Белтран во 49 минута.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore