Со единствениот гол на натпреварот дело на играчот на Ливерпул Садио Мане постигат уште во 15 минута од мечот фудбалската репрезентација на Сенегал се пласираше меѓу учесниците во четврфиналето на Купот на Африканските Нации.

За пласман помеѓу најдобрите осум Сенегал ja совлада Уганда,во кој Сенегалците беа огромни фаворити пред почетокот на натпреварот.

Противник во следната рунда на Сенегал ќе им биде селекцијата на Бенин.