Стефано Сенси е третото засилување на Интер по Диего Годин и Валентино Лазаро.

По неколку дена неизвесност, Сенси сепак се одлучи за Интер. Овој трансфер е дел од пакетот од кој Интер го доби Сенси.

Како што се шпекулираше „неоаѕурите“ го донесоа Сенси на одложено плаќање.

Сега ќе плати 5 милиони евра обештетување, на што се надоврзува купувањето со поставена цена меѓу 20 и 22 милиони евра.

Ова би значело дека Сасуоло во наредниот период би можело да инкасира вкупно околу 27 милиони евра.