Екипата на Севиља ја запиша третата победа во континуитет во Ла Лига откако ја совлада Хуеска во 11 коло.

Едиснтвениот гол на натпреварот беше дело на Ел Несри во 83 минута. Со оваа победа Севиља е искачи на петото место на табелата.

Во следното коло Севиља ќе го дочека Реал Мадрид додека Хуеска ќе и гостува на Гранада.