Фудбалерите на Севилја ја запишаа 16 овосезонска победа во Ла Луга откако славеа против Еибар со 1:0.

На четири кола до крајот на сезоната, Севилја има предност од шест бода во однос на Вилјареал на четвртото место на табелата, позиција која води во Лигата на шампионите на УЕФА.

Единствениот гол на мечот против Еибар го постигна Окампос по фантастичната асистенција на Хесус Навас во 56 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore