Фудбалерите на Севиља фаќаат ритам откако славеа против Селта со 4:2 во 10 коло од Ла Лига.

По победата над Краснодар во Лигата на шампионите, избраниците на Лопетеги влегоа во колосек и во Шпанија каде што немаа победа четири натревари по ред по онаа над Леванте на 1 декември.

Кунде, Ел Несри, Скудеро и Ел Хадади беа стрелци на головите за победникот, за гостинот реализираа Аспас и Нолито.