Турската кошаркаска лига нема да биде доигра, потврди првиот човек на федерацијата Хидое Туркоглу.

Сезонава оваа земја ќе остане без шампион во ниту една од националните лиги, а нема да има ниту испаѓања. За останатите детали клубовите ќе бидат надохадно известени.

Актуелниот шампион Анадолу Ефес пред прекинот на шампионатот беше лидер со скор од 20-3, пред најголемиот ривал Фенербахче кој имаше 18-5.