Шахтјор води со 2-0 по првиот дел против Базел, нема голови на средбата меѓу Вулверхемптон и Севилја по првото полувфреме од четвртфиналето во Европа лигата.

Мораеш во 2 минута и Таисон 20 минути подоцна му донесоа комотна предност на Шахтјор по првиот дел, доколку екипата од Украина го елиминира Базел ќе игра со Интер во полуфиналето.