Шахтјор со 4-1 го победи Базел и обезбеди полуфинале во Европа лигата, закажа меч со Интер за пласман во големото финале.

Украинците одиграа сигурно и убедливо, по два гола постигнаа во двете полувремиња, Мораеш и Таисон по стигнаа п оеден во првите 45 минути, во второто полувреме во листата на стрелците се запишаа  Патрик и Додо.

Единствениот гол за Базел е дело на Волфсвинкел во судиското продолжение.