Шахтјор го победи Реал Мадрид со 2-0 и во групата Б сега е вистинска мешаница пред суелот меѓу Борусија Менхенгладбах и Интер во Германија.

Украинците ги шокираа „кралевите“ со головите на Дентињо и Соломон, головите с епостигнати во вториот дел.

Со овие три бода Шахтјор останува во сериозна позиција за нокаут фазата, Украинците имаат 7 бода, од 5 натпревари, Реал остана на 7 на третата позиција.

Во пресрет на дуелот меѓу Борусија Менхенгладбах и Интер, Германците водат со 8 бода, Интер има само 2 на последното место.