Фудбалерите на Шалке ја продолжија низата без триуф во Бундес лигата откако ремизираа на гостувањето кај униот Берлин со 1:1 во натпревар од 30 коло.

Домаќинот дојде до предност со голот на Андрих во 11 минута.

Шалке се врати во игра благодарение на Кени и неговиот супер гол од далечина.

Во следното коло Шалке ќе го дочека Баер Леверкузен а Унион Берлин ќе му гостува на Келн.