Борусија Менхенгладбах го победи Ајнтрахт Франкурфт со 4-2 и го потисна Баерн Минхен на втората позиција на табелата.

За Менхенгладбах ова беше шеста победа во деветото коло во Бундеслигата, има серија од шест победи едно по друго.

Головите за новиот лидеро на табелата ги постигнаа, Турам, Вендт, Елведи и Закарија.