Шкендија ја сочува лидерската позиција на табелата во домашното фудбалско првенство по комплетирањето на 13 коло во ПМФЛ.

Ова доаѓа откако Струга и Шкендија ремизираа 1:1 а дербито во Скопје меѓу Македонија ЃП и Шкупи заврши без голови.

Беласица успеа да освои бод против Работнички, натпреварот во Струмица заврши без победник 2:2.

Силекс го совлада Пелистер во Битола со 2:1, Ренова славеше против Борец со 1:0.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore