Фудбалерите на Шкендија не дозволија шок на домашен терен против Пелистер откако славеа со 2:1 во 16 коло од ПМФЛ.

Јуфо им донесе предност на гостите во 43 минута, домаќините се врати со голови во 48, 84 и во 96 минута.

Лидерот на табелата, Шкупи славеше на гостувањето кај Скопје со 2:1 со голoвите на Алварез и на Шенхор.

Резултати, 16 коло ПМФЛ:

Академија Пандев – Брегалница 0:0

Борец – Македонија ЃП 1:1

Скопје – Шкупи 1:3

Шкендија – Пелистер 2:1

Струга – Тиквеш 0:0

Вчера:

Работнички – Ренова 0:0

Standings provided by SofaScore LiveScore