Униот Берлин продолжува со неверојатните игри во оваа сезона во Бундес лигата, па оној пораз од Франкфурт во претхонодо коло е веќе заборавен.

Во Берлин, домаќинот го совлада Лајпциг со 2:1 во воведниот натпревар од 14 коло во германското првенство.

Ова за униот Берлин беше шеста овосезонска победа, а шести овосезонски пораз за Лајпциг кој имаа европски аспирации.

Standings provided by SofaScore LiveScore