Венеција запиша победа со 3-2 против Рома на домашен терен, и стигна до изненадување во калчо лигата.

Рома на Жозе Мурињо важеше за фаворит на оваа средба, но запиша неочекуван пораз. Калдара, Араму и Океке беа стрелците за Венеција, за Рома головите ги постигнаа Шомурудов и Абрахам.

Венеција има само три победи сезонава, Рома го запиша 5-от пораз, а на гости има вкупно четири.