Евертон со неочекуван кикс кој може да ги чини пласман во Европа. Неочекувано беа поразени од фенерџијата Шефилд Јунајтед, кој веќе подолго време е и официјално испаднат од Премиер лигата.

Во седмата минута единствен стрелец беше младиот 17 годишен Даниел Џебисон.

Со овој пораз Евертпм е на осмата позиција со 56 бода и имаат три бода помалку од Вест Хем, а опасност од зад нив доаѓа и од Арсенал и Лидс, кој имаат еден, односно три бода помалку од Карамелите.

Standings provided by SofaScore LiveScore